Doktorka Cristina Psomadakis povedala, že ak kúpa opaľovacieho krému v spreji znamená, že niekto bude s väčšou pravdepodobnosťou používať ochranu proti slnku, tak to podporuje. Trvala ale na svojich obavách ohľadom týchto produktov. Jeden z najväčších problémov je, že je ťažké skutočne vedieť, koľko opaľovacieho krému si človek takto naniesol na pokožku, informuje The Sun.
„Všetky opaľovacie krémy musia prejsť testovaním, aby sa potvrdilo množstvo ochrany pred slnkom, ktoré poskytujú, aby získali hodnotenie SPF. Je to tak aj so sprejmi, problém s nimi ale je, že ľudia často nevedia, či použili dostatok krému, pretože počas sprejovania nemáte dobrý prehľad o množstve, ktoré si nanesiete," hovorí doktorka.
SPF – čiže slnečný ochranný faktor – udáva, ako dobre produkt chráni pred spálením a číslo, ktoré nasleduje, hovorí, ako dlho by trvalo, kým by slnečné UV žiarenie spálilo pokožku pri použití produktu presne podľa návodu. Napríklad sa odhaduje, že ak sa zvyčajne spálite po desiatich minútach na slnku, krém so SP15 vás ochráni 15-krát dlhšie, teda až 150 minút.
Táto ochrana vydrží len vtedy, ak si opaľovací krém nanesiete každé dve hodiny a získate hrubú a rovnomernú vrstvu. A to je pri spejoch problém odhadnúť, čo potvrdzujú aj výskumy. Štúdia vykonaná Coloradskou univerzitou v roku 2019 zistila, že keď si ľudia aplikovali sprej SPF na svoje predlaktie, väčšina ľudí aplikovala len približne 60 percent množstva potrebného na ochranu.