Práve na stránke tohto špičkového vedeckého pracoviska možno sledovať, ako denne pribúdajú novoobjavené planétky. Ako povedal Peter Vereš, ich počet by sa mal znásobiť, keď o dva roky začne pracovať nový ďalekohľad s 8,4 metrovým primárnym zrkadlom na Observatóriu Very Rubinovej v Chile (VRO). Ďalším významným prispievateľom sa v roku 2028 stane vesmírny teleskop NEO Surveyor.
Astronóm Peter Vereš o tom informoval TASR pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa asteroidov. Organizácia spojených národov ho vyhlásila na 30. jún, keďže v tento deň v roku 1908 nad Sibírou do atmosféry Zeme vletelo – a vzápätí explodovalo – teleso neskôr nazvané Tunguzský meteor. Cieľom tohto dňa je zvýšiť povedomie verejnosti o asteroidoch aj ako o potenciálnej hrozbe, keďže ich zrážka so Zemou môže mať vážne až katastrofálne následky.
Hoci väčšie objekty sa vedcom darí zmapovať, menšie dokážu prekvapiť. "Tesné priblíženia k Zemi, najmä tých najmenších asteroidov s priemerom pár metrov, sú časté, pretože malých objektov je najviac – v okolí Zeme sú ich milióny. Metrové objekty na Zem dopadajú v desiatkach ročne, ale iba od roku 2008 sme ich začali detegovať ďalekohľadmi. Odvtedy sme takto objavili sedem malých asteroidov tesne pred dopadom na Zem, vždy menej ako 24 hodín pred impaktom. Našťastie vždy boli veľmi malé a zhoreli v atmosfére," povedal pre TASR Peter Vereš.
V tomto roku išlo o objekt 2023 CX1, ktorého úlomky padli do Francúzska a podarilo sa ich rýchlo nájsť. Aj vďaka tomu, že vedci pár hodín pred dopadom objekt sledovali a dopredu vedeli, kam dopadne. Skutočne vydýchnuť si však mohlo ľudstvo po objavení pomerne veľkého asteroidu 2023 DZ2 s priemerom 50 až 60 metrov.