"Objav sme zverejnili iba deväť dní pred tesným preletom, kedy sa k Zemi priblížil na polovičnú vzdialenosť k Mesiacu. Jeho niekoľkodňové sledovanie pred tesným priblížením naznačovalo, že sa v roku 2026 zrazí so Zemou. Nasledujúca kampaň pozorovaní zo Zeme aj z vesmíru, vrátane radaru však pomohla zrážku v roku 2026 vylúčiť," konštatoval Peter Vereš.
Medzinárodný deň asteroidov si pripomínajú odborníci aj laickí fanúšikovia astronómie na celom svete – a pochopiteľne aj zamestnanci Centra pre planétky spolu so zástupcami nadácie B612. Nadácia podporuje objavovanie a mapovanie asteroidov s cieľom predísť zrážke s nimi. Pomenovanie získala podľa fiktívnej planétky, na ktorej podľa známeho autora Antoina de Saint-Exupéryho býval Malý Princ.
"Počet tesných priblížení, povedzme menej ako je vzdialenosť Zem - Mesiac, z roka na rok rastie. Ale len vďaka tomu, že naše schopnosti vidieť a sledovať čoraz menšie objekty sa stále zlepšujú. Môže za to kombinácia faktorov: vylepšené prehliadky oblohy, ktoré financuje zväčša NASA, ale aj rastúci počet astronómov amatérov, a tiež softvér – ako napríklad synthetic tracking –, ktorý umožňuje aj s malým ďalekohľadom vidieť pomerne málo jasné objekty. Softvér a informačné technológie v našej branži dominujú. Aj u nás v Centre MPC sa najnovšie zamestnávajú softvéroví inžinieri namiesto astronómov," vysvetlil astronóm.