Zmena normy pôvodne počítala s tým, že bude možné tehotenstvo prerušiť v prípade, že je v ohrození život či zdravie ženy. Zákonodarcovia schválili pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré však toto pravidlo sprísnili. Podľa schváleného textu lekár bude smieť tehotenstvo prerušiť len v prípade bezprostredného ohrozenia života. V iných prípadoch ohrozenia bude potrebný súhlas troch špecialistov a umelé prerušenie tehotenstva bude možné vykonať len v prípade, že boli vyčerpané všetky možné spôsoby liečby.
Konečná úprava zákona sklamala organizácia za práva žien. Za zmenu zákona v decembri demonštrovali na ostrove tisíce žien.
Nový zákon na Malte tak zostane medzi najprísnejšími v EÚ. Je napríklad viac reštriktívny ako potratový zákon v Poľsku. Ten umožňuje umelé prerušenie tehotenstva pri vážnom ohrození života ženy alebo pokiaľ otehotnela v dôsledku znásilnenia, píše agentúra AP. K uvoľneniu pravidiel pre potrat pristúpili v minulosti aj niektoré prevažne katolícke krajiny v Európe, napríklad Taliansko či Írsko.