Stačí totiž, ak má tri hodiny telesnej nie každá trieda, ale celá škola dokopy. Nehrozí tak škrtanie iných predmetov na úkor práve telesnej výchovy. „Ak má škola vhodné podmienky, na telesnú výchovu môže nad rámec hodinovej dotácie využiť disponibilné (voliteľné) hodiny,“ povedal Bútora.
Kritika exministra
Exminister Branislav Gröhling tvrdí, že s poslancom Karolom Kučerom, ktorý zákon presadzoval, absolvoval veľa debát. „Pán poslanec ma nepočúval. Lenže pán Kučera si nevšimol, že v zákone spravil chybu. Hovorí o troch hodinách na celej základnej škole. Počúvali sme reči, ako sú školy a riaditelia neschopní, lebo nevedia expresne cez leto zaviesť tretiu hodinu telesnej. Medzitým však pán poslanec nevedel za tri roky napísať jedinú vetu do zákona správne. Žeby to bol dôkaz, že v školách nepotrebujeme viac telesnej, ale viac slovenčiny a slohov? Ktovie,“ tvrdí Gröhling. Nový Čas sa snažil spojiť aj s Kučerom, ale bol nedostupný.
Poslanec Igor Kašper zo Sme rodina, ktorý bol zástanca zákona, hovorí, že si myslí, že každému je jasné, že chceli presadiť tri hodiny telesnej pre každú triedu. „Dúfam, že teraz nenastanú zbytočné obštrukcie zo strany ministerstva, teda zo strany tých, čo majú túto zmenu aplikovať. Mali by to byť práve oni, ktorí by mali najviac bojovať za ten pohyb, no u nás je to opačne. Ako môže byť zákon nevykonateľný, keď niektoré školy si ho aplikovali samy dobrovoľne?“ povedal Kašper.