Každodenné prijímanie potravy v malom časovom okne však výrazne zlepší citlivosť tkanív na inzulín, a preto je dobrou prevenciou cukrovky druhého typu. Vyplýva to z malej klinickej štúdie, ktorej výsledky boli publikované v časopise Annals of Internal Medicine.
Obezita je vážnym rizikovým faktorom ďalších metabolických ochorení, ako je cukrovka druhého typu, srdcové ochorenia a niektoré druhy rakoviny. Väčšina ľudí chudne starou osvedčenou metódou, znižovaním kalorického príjmu a zvyšovaním kalorického výdaja. To znamená, že obmedzia množstvo jedla, vylúčia energeticky výdatné potraviny a začnú sa viac hýbať.
Pri prerušovanom hladovaní nie je potrebné počítať kalórie, čo z neho robí obľúbenú metódu. Ľudia sa nemusia obmedzovať v stravovaní. Musia len skonzumovať všetky potraviny počas dňa v časovom okne ôsmich hodín. Napríklad od deviatej ráno do piatej popoludní.
Klinický experiment vedcov z Illinoiskej univerzity v Chicagu ukázal, že ľudia, ktorí sa venovali časovo obmedzenému stravovaniu (prerušovanému pôstu), zjedli denne o 425 kilokalórií (1 785 kilojoulov) menej ako kontrolná skupina a po roku schudli približne o 4,5 kg viac ako kontrolná skupina. Na druhej strane skupina s trvalým obmedzením kalórií zjedla o 405 kilokalórií (1701 kilojoulov) denne menej a po jednom roku schudla o 5,5 kg viac ako kontrolná skupina.
Z prehľadu teda vyplýva, že energetická reštrikcia (počítanie skonzumovaných kalórií) je účinnejšia metóda chudnutia ako prerušovaný pôst. Je však veľmi účinný aj pri snahe schudnúť. Ak sa teda niekomu zdá jednoduchšie dodržiavať tento diétny režim, môže sa s jeho pomocou zbaviť prebytočného tuku.