Symbolom útoku na ostrov sa stal ruský krížnik Moskva, na ktorom ale zrejme v dôsledku zásahu protilodnými strelami Neptún vypukol požiar vedúci k potopeniu lode vlani 14. apríla, čo pre Rusko znamenalo veľkú stratu nielen v bojoch ale aj po psychologickej stránke. Ukrajinské sily od vlaňajšieho mája začali okolo Hadího ostrova ofenzívu, pri ktorej potopili viaceré ruské plavidlá. Ruské jednotky potom ostrov 30. júna opustili.
Skalnatý Hadí ostrov má rozlohu iba 0,205 kilometra štvorcového, je ale strategickým miestom. Čiernomorský ostrov sa nachádza približne 35 kilometrov východne od ústia Dunaja. Patrí Ukrajine a je súčasťou Odeskej oblasti. Nachádza sa na okraji ukrajinských výsostných vôd v Čiernom mori a jeho držanie umožňuje kontrolu obchodnej námornej trasy z ukrajinských prístavov Odesa alebo Mikolajiv, dôležitých pre export najmä obilia. Z ostrova je možné zablokovať pohyb civilných lodí na juhu Ukrajiny.
Hadí ostrov do roku 1948 patril Rumunsku, potom si Sovietsky zväz vynútil jeho vydanie pre vojenskú základňu. Po rozpade ZSSR na prelome rokov 1991/1992 ostrov vrátane tamojšej vojenskej monitorovacej základne pripadol Ukrajine.