Poradenská Sophistic Pro finance (SPF) a jej riaditeľ Radoslav Valko priniesli tipy, na čo si pri cestovaní dať pozor a čomu sa vyhnúť.
V súvislosti s poplatkami v zahraničí Valko uviedol, že najzradnejší môže byť takzvaný DCC poplatok (dynamic currency conversion - dynamická konverzia meny). Môže spôsobiť 10- až 15-percentné preplatenie, či už pri platbe kartou alebo pri výbere hotovosti z bankomatu. "V prípade, že nechcete prísť o značné financie, voľte pri výbere z bankomatu možnosť 'bez konverzie'. V prípade, že tak neurobíte a pri všetkých platbách použijete DCC, tak pri výbere tisíc eur môžete prísť až o 150 eur," priblížil Valko.
"Keď si dovolenkár vyberá peniaze z bankomatu, voľba konverzie meny na eurá sa mu na prvý pohľad zdá ako výhodnejšia. Vidí totiž automaticky v eurách, koľko peňazí si vyberá. Platbu však prepočítava bankomat a poplatok za túto službu je drahý. Keby si zvolil možnosť 'bez konverzie', transakciu spracuje jeho banka a až s odstupom času uvidí na účte, koľko peňazí v eurách vlastne vybral," uviedol Valko.
Podobné to podľa neho je aj pri platbe platobnou kartou. "Ale platbu cez platobný terminál v rukách neraz nemáte, keďže samotný čašník alebo predávajúci v obchode môže DCC odkliknúť bez vášho vedomia," upozornil Valko. To by sa podľa jeho slov dalo vyriešiť blokovaním tejto služby, ale na Slovensku nie je veľa bánk, ktoré to umožňujú. Možnosťou je tiež výber banky, ktorá napríklad dovoľuje dobitie platobnej karty takmer akoukoľvek menou. "To znamená, že kdekoľvek v zahraničí by sa platobná karta tvárila ako domáca," dodal Valko.