„Podľa mňa by sa mali zvýšiť poplatky na ambulantnej pohotovostnej službe. Dnes sa platia dve eurá a v nemocnici na urgentnom príjme desať eur. Nie je dostatočne motivujúce, aby ľudia zvážili, s čím tam prídu. Máme problém ambulantné pohotovosti udržať,“ hovorí Palkovič pre Denník N.
Vysvetľuje, že poplatky sú témou pre ľudí, „ktorí chodia na urgentný príjem s bolesťami brucha, ktoré majú tri týždne, ale povedali si, že idú z kostola a oplatí sa im zastaviť na pohotovosti“. „Zvýšiť ich treba a hovoríme o týchto sumách - 20, 30 až 50 eur. Treba myslieť aj na skupiny ľudí, ktorí si to nemôžu dovoliť, sú v hmotnej núdzi, a aj na to, že sa poplatok vráti, ak tam príde človek, ktorý to naozaj potrebuje,“ dodáva Palkovič.
Minister si myslí, že by to pomohlo znížiť vyťaženosť lekárov na urgente. „Štúdie hovoria, že niekde okolo 50 eur je motivačné, aby človek išiel štandardnou cestou, ak sa to dá. Rozumiem, že pri nedostatku špecialistov a všeobecných lekárov je táto téma veľmi citlivá,“ skonštatoval.
Prebieha diskusia
Rezort sa odvoláva na to, že mnohé návštevy ambulantných či nemocničných pohotovostí sú neopodstatnené. Pacienti neraz navštevujú tieto pohotovosti len z toho dôvodu, že sa im nechce čakať u svojho všeobecného lekára, alebo si chcú overiť, že im ich všeobecný lekár stanovil správnu diagnózu. „Tieto neodôvodnené návštevy zbytočne zahlcujú pohotovosti,“ reagovali pre Nový Čas.