Toto umelé sladidlo sa používa ako náhrada cukru v mnohých produktoch, ako sú napr. nápoje, zmrzlina či žuvačky.
Ak bude aspartám skutočne zaradený do kategórie "potenciálne karcinogénne pre ľudí", tento krok vzbudí mohutnú odozvu. IARC už v minulosti do tejto kategórie zaradila napríklad prácu v noci, konzumáciu červeného mäsa a používanie mobilného telefónu. Vo všetkých prípadoch sa stala terčom kritiky a proti rozhodnutiu sa zdvihla vlna odporu.
Agentúra Reuters vo štvrtok informovala, že IARC pripravuje zaradenie aspartámu do kategórie "potenciálne karcinogénne pre ľudí". To podľa agentúry znamená, že existuje dôkazy spájajúce aspartám s rakovinou, no ich množstvo je obmedzené. Kategória "potenciálne karcinogénne pre ľudí" je najnižšou kategóriou, okrem nej existujú ešte dve závažnejšie – "pravdepodobne karcinogénne pre ľudí" a "karcinogénne pre ľudí".
Cieľom zhodnotenia bezpečenosti aspartámu v IARC bolo stanoviť, či je alebo nie je nebezpečný pre ľudí. Do úvahy sa nebralo množstvo látky, ktorú človek môže bezpečne skonzumovať, uviedla pre denník Guardian osoba oboznámená s priebehom hodnotenia. V roku 1981 bola bezpečná denná dávka stanovená na 40 miligramov na kilogram hmotnosti.