Architektkou obnovy radnice je Magdaléna Janovská. „Od polovice 18. storočia, po požiari radnica neplnila svoj účel. Slúžila viac-menej na podradnejšie prevádzky napríklad s drevom, prípadne tu boli za socializmu archívy. Verejnosti vôbec nebola prístupná. Po revolúcii sa stala predajným miestom, ale bol to zavlhnutý a plesnivý priestor. Bol nepríjemným prekvapením najmä pre zahraničných turistov. Zodpovedali tomu aj predajne - záložňa či obchod s ponožkami,“ vysvetlila architektka, podľa ktorej sa už mesto odteraz nebude musieť hanbiť za to, ako vyzerá budova zo začiatku 15. storočia, stojaca priamo v centre mesta.
Odhalili vzácnosti V radnici počas rekonštrukcie objavili historické artefakty, o ktorých netušili, že existujú. „Napríklad nástenné maľby, medzistenové schodiská, vyobrazenie Martina Luthera z reformačného obdobia, mestský erb, registračnú skriňu s krásnou unikátnou výzdobou. A našla sa aj pôvodná drevená podlaha z roku 1415. Táto radnica bola jednou z prvých účelových radníc na Slovensku. Prízemie plnilo trhové účely a poschodie slúžilo radným,“ pripomenula architektka.
Na renováciu radnice mesto získalo peniaze z nórskych, islandských a lichtenštajnských fondov. Prispelo aj zo svojho rozpočtu. „Celkové náklady na rekonštrukciu boli 1,56 milióna eur. Okrem iného v nej budú mestské informačné stredisko, čajovňa aj reprezentačné priestory,“ uzavrel primátor Levoče Miroslav Vilikovský