Ako informoval portál The Sun, dermatológovia sa zhodli na tom, že účinnosť zubnej pasty na akné je mýtus. Pravdou je, že môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Má síce antibakteriálne vlastnosti, ale v skutočnosti pokožku dráždi a zhoršuje. Doktorka Anjali Mahto tvrdí, že existujú oveľa účinnejšie a bezpečnejšie prípravky, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu.
Doktorka Zainab, konzultantka a dermatologička zo spoločnosti GetHarley uviedla, že zubná pasta obsahuje zložky, ktoré môžu spôsobiť začervenanie pokožky, svrbenie, zápal a pálenie. Má totiž vyššiu úroveň pH ako špeciálne navrhnuté výrobky, čo znamená, že môže spôsobiť vysušenie, pocit pálenia a upchatie pórov.
Doktor Mahto odporúča namiesto pasty medikamentóznu lokálnu liečbu. Tá obsahuje účinné látky, ako sú benzoylperoxid a niacínamid. Uvoľňujú sa do pórov, čo redukuje zablokované póry, ktoré sa vytvárajú vplyvom genetiky a hormónov. Účinnosť je vysoká, pretože dokážu týždenne eliminovať až 95 % baktérií akné. Medzi dostupnejšie možnosti patrí aj gél Acnecide+Purifide. Odborník taktiež vyzval ľudí, aby denne používali opaľovací krém a aby si príliš často neumývali tvár.
Každý, kto má problém s akné, mal by myslieť na to, čo ho spúšťa. Väčšina biologických reakcií prebieha pod pokožkou, nie na jej povrchu. Vonkajšia starostlivosť o pokožku má na problém len malý vplyv. Z toho dôvodu by časté umývanie tváre mohlo situáciu ešte zhoršiť. Príčinou zhoršenej pleti je predovšetkým nárast alebo zmena hormónov počas dospievania, ktoré spôsobujú, že mazová žľaza produkuje príliš veľa oleja, čím blokuje póry. Avšak pretrvávať môže aj v dospelosti, v takom prípade už je potrebné kontaktovať svojho praktického lekára.