Keby sa parlamentné voľby konali v júni, jednoznačne by ich vyhral Smer s 19 percentami. Druhé miesto stále patrí Hlasu so 16,3 percentami a prvú trojku uzatvára Progresívne Slovensko s 13,5 percentami. Oproti májovému prieskumu si Pellegriniho strana pohoršila o 1,1 percenta a výsledky prieskumu ukázali, že mierne klesla aj Sme rodina, konkrétne o 0,5 percenta. Ukazuje sa teda, že voliči zatiaľ Borisa Kollára podržali a kauza s expartnerkou Barborou Richterovou im predsedu parlamentu nijako neznechutila.
OĽaNO a priatelia spolu s KDH si držia okolo 6 percent, rovnako sa darí aj Uhríkovej Republike, ktorá sa stále pohybuje okolo hranice 9 percent. Výrazná zmena sa udiala v prípade Slovenskej národnej strany. Ak by predčasné voľby dopadli po vzore prieskumu, Andrej Danko by sa opäť prebojoval do parlamentu, keďže SNS sa vyšplhala na 5,5 percenta. V prípade, že by Smer zmenil názor a spojil sa s Hlasom, zamiešať karty by mohli práve SNS a Sme rodina. Na väčšinu by im stačili tieto dve strany, ktoré by im zabezpečili spolu 81 mandátov. Ak by mala vzniknúť koalícia bez Smeru a SNS, napríklad strany Hlas, PS, Sme rodina, KDH a SaS by spolu mali 82 hlasov.
Pomoc pre Fica?
Tomáš Koziak, politológ
Pokiaľ by voľby dopadli takto, mohlo by sa stať, že Smer by mohol vytvoriť koalíciu zrejme aj s Republikou, Andrejom Dankom a pravdepodobne aj s Borisom Kollárom. Takéto rozdelenie síl určite veľmi silno nahráva Robertovi Ficovi. Ak by vyhral voľby a dostal poverenie na skladanie vlády, tak by mu to mohlo výrazne pomôcť, aby dokázal tú koalíciu poskladať. Andrej Danko s ním do koalície určite pôjde a myslím si, že ani jeden z nich nebude mať problém vyskladať vládu s Republikou a je dosť možné, že by do takejto koalície v prípade potreby šiel aj Boris Kollár. Ale máme tri mesiace do volieb, pri stranách na hranici zvoliteľnosti stačí štatistická chyba, strane bude chýbať pár hlasov a už nemá 5 percent.