Do krojov
Folklórna skupina Praslica má nacvičených mnoho zaujímavých scénok z vidieckeho života, každú samozrejme v patričnom kroji. Práce na lúkach si vyžadovali pracovný odev, v ktorom sa predviedli všetci členovia. „Dievčatá nemajú na brunclíkoch ani na hlavách mašle. Staršie ženy nosili tmavšie farby, dievčence však vždy boli farebnejšie. Každá mala niečo iné, chcela nejako zaujať, hlavne, ak sa pri práci objavili aj mládenci,“ prezrádza s úsmevom Miloš Ďurovič.
Práve kroje sú mimoriadne vďačným námetom, ktorý priťahuje pozornosť verejnosti. Kto si ich raz oblečie, hneď pocíti spolupatričnosť a hrdosť k miestu, z ktorého pochádza.
„Projekt Slovenský deň kroja zahŕňa v sebe množstvo ciest po Slovensku, kde sa stretávame s folkloristami všetkých generácií, ktorí majú vzťah k tradíciám a pristupujú k nim s patričnou úctou a rešpektom,“ vysvetľuje M. Reháková, zakladateľka Slovenského dňa kroja, ktorý organizuje už od roku 2018. „Našou tohtoročnou témou je vplyv prírodných podmienok na spôsob života i obliekanie našich predkov.“
Bohatstvo zeme
Platí to aj pre Kozárovce, ktoré nie sú až také hornaté. „Naši predkovia chovali dobytok a pestovali vinič. Všetko, čo sa v dedine udialo, bolo spojené so zemou. Žilo sa z toho, čo sa na mieste urodilo,“ rozpráva rodák z obce o pôde ako zdroji tradícií, ktorý je tu mimoriadne silný.
Vďaka Slovenskému dňu kroja majú členovia Praslice možnosť už po štvrtýkrát prezentovať celému svetu všetko, čo sa im z minulosti podarilo zachovať. „Dnes mnohí ľudia nevedia ani rozoznať, či je niekto z východu, zo západu alebo z akého regiónu. My, čo sme v tomto vyrastali, sme na prvý pohľad videli podľa kroja, kto je z Liptova, Oravy, či Myjavy. Vďaka Dňu kroja je tu však možnosť stretnutí folklórnych skupín a prezentácie ich práce. Je to nielen osveta, ale hlavne šírime nadšenie,“ vysvetľuje Miloš Ďurovič.
Jedinečná krása
V rámci Slovenského dňa kroja, ktorý sa koná každý rok 1. septembra v Banskej Bystrici, uvidí verejnosť nielen vystúpenia, ale aj výstavu krojov, reportáže a krátke dokumentárne filmy z každej obce a regiónu naprieč Slovenskom. O tom, že dokážu zaujať nielen doma, ale chytia za srdce aj v zahraničí svedčia i výstavy slovenských krojov na veľkorozmerných fotografiách, ktoré bolo možné vidieť aj v Prahe, vo Viedni, v Petrovci a najbližšie pocestujú až do ďalekého Ríma.