Súd predtým rozhodol, že americká organizácia Centrum pre globálny rozvoj (CGD) jej neprávom kvôli jej presvedčeniu nepredĺžila zmluvu. Forstaterová je odborníčka na dane. O jej prípade informovali britské noviny The Guardian.
Počas súdneho procesu sa napríklad skúmal príspevok Forstaterovej na twitteri, kde napísala, že "mužov vnútorný pocit, že je ženou, nemá žiadny základ v materiálnej realite". Forstaterová tiež na twitteri vyhlásila, že transrodové ženy svoje biologické pohlavie nemôžu zmeniť.
"Môj prípad ukázal na inštitucionalizovanú diskrimináciu... ľudí s úplne bežným presvedčením o materiálnej realite pohlavia," oznámila žena. "Rovnako ako mnoho ďalších ľudí s názormi kritickými k pohlaviu som nie pôvodcom, ale obeťou diskriminácie poháňanej bigotnosťou," uviedla tiež. Doplnila, že ako bigotného vníma toho, kto má predsudky voči osobe alebo ľuďom na základe ich príslušnosti k určitej skupine.
Forstaterová pôvodne v roku 2019 svoj prípad prehrala, pri vlaňajšom odvolaní ale napokon dostala za pravdu. Súd síce konštatoval, že názory kritické k rodovej problematike môžu byť "pre ostatných veľmi zraňujúce", ale že ide o presvedčenie, ktoré musí pluralitná spoločnosť tolerovať. Žene sa tak podľa The Guardian podarilo dokázať, že kritické názory na problematiku genderu spadajú podľa britského zákona pod kategóriu filozofického presvedčenia. Vlaňajšie rozhodnutie súdu britský denník označil za prelomové.