Problémom doby podľa nej je, že sa radikalizujú deti všetkých spoločenských vrstiev. „Nemôže nás prekvapiť, že aj deti z najvyšších spoločenských vrstiev sa môžu radikalizovať, pretože to nesúvisí ani tak so sociálnymi podmienkami, ako s istou dispozíciou k radikalizácii. Nie každého možno zradikalizovať,“ uviedla Caisová. Podotkla tiež, že práve mladí chlapci sú na to náchylní. Sú neskúsení, majú z rôznych dôvodov pocit, že spoločnosť ich nedoceňuje a nemajú to svoje. „Majú v sebe črtu a túžbu vyniknúť a je jedno ako,“ upozorňuje psychiatrička.
Strelec zo Zámockej
Sobotňajší požiar nie je jedinou tragédiou, ktorá je s elitnou školou spájaná. Pred deviatimi mesiacmi sa dostala do pozornosti útokom spred podniku Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave. Strelcom bol študent školy Juraj K. († 19) Motívom činu mala byť jeho nenávisť k homosexuálom, keďže v podniku sa stretáva LGBTI komunita. K činu sa priznal na sociálnej sieti. Neskôr ho polícia našla mŕtveho.
Mladí sa radikalizujú
Uplynulý týždeň upozornili po rokovaní Bezpečnostnej rady SR na radikalizáciu mladých ľudí premiér Ľudovít Ódor a minister vnútra Ivan Šimko. Podľa psychológa Mareka Madra mladí radikalizáciu často vnímajú ako socializáciu. „Príčin, prečo ľudia vstúpia do rôznych extrémistických skupín na online fórach a radikalizujú sa v nich prostredníctvom online nenávistných obsahov, je viacero. Často je to výsledok toho, že človeku v živote niečo chýba. Vstupujú tam ľudia napríklad z dôvodu, že zlyhá systém okolo nich, nefungujú rodiny, vzťahy, priateľstvá, cítia sa osamelo a prázdne a prirodzene túžia po zmene, funkčnosti a nádeji, že to bude lepšie, a mnohí z nich túžia po pocite, že niečomu môžu opäť začať veriť a aby niekto veril v nich,“ vysvetlil.