Potenciálne nebezpečný komár tigrí, tzv. Aedes albopictus, k nám však už prenikol v Košickom kraji z Maďarska, kde sa podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) na veľkej časti územia usadil. Obavy vyvoláva aj komár egyptský, tzv. tropický. Komár egyptský sa na Slovensku zatiaľ nevyskytol, usadil sa len na Cypre a komár tigrí k nám síce priletel z Maďarska, ale nestihol sa tu ešte usadiť.
Pod usadením rozumieme stav, keď sú komáre schopné na území prezimovať a rozmnožovať sa, a zlá správa je, že komár tigrí sa už v Maďarsku usadil. Pre Slovákov v tejto chvíli predstavuje z dvoch exotických druhov potenciálne nebezpečenstvo len komár tigrí, ktorý prenáša viaceré tropické choroby. Maláriu síce nie, tú prenáša len komár anofeles žijúci v Afrike, ale aj tak ide o nebezpečné vírusy.
„Komár tigrí, teda Aedes albopictus, je druh komára, ktorý prenáša také vírusy, ako je Zika, vírus horúčky dengue alebo vírus žltej zimnice, nazývaný aj vírus západonílskej horúčky, tzv. West Nile Virus,“ vysvetľuje virológ Boris Klempa zo Slovenskej akadémie vied.
„V niektorých európskych krajinách už k nákaze reálne prichádza. Samozrejme zatiaľ hlavne v oblasti Stredozemia, ale u nás je to zrejme len otázka času,“ myslí si vedec. Presunutie nebezpečného komára bližšie k nám súvisí s globálnym otepľovaním.
Riaditeľ Oddelenia medicínskej entomológie v Japonskom národnom inštitúte infekčných chorôb Šindži Kasai navyše tvrdí, že komáre tigrie sú čiastočne odolné proti chemickému postreku, no vyššie dávky insekticídov sú proti nim účinné. Podľa Klempu sú však voči postrekom odolné už aj naše bežné komáre.
„To je všeobecný problém, že keď sa na komáre používajú postreky, tak narastá rezistencia voči nim. To je ako pri antibiotikách. Takže preto by sa postreky mali využívať naozaj len v krajných prípadoch, keď práve hrozia nejaké epidémie infekčného ochorenia,“ vraví vedec.