Indickí kolegovia kontaktovali Andreja Čerňanského s tým, že našli niečo zaujímavé. „Následne mi to poslali a ja som fosílie študoval. Zistil som, že ide o africkú skupinu a to svedčí o tom, že India, aj keď je dnes súčasťou Ázie, musela byť pred 66 miliónmi rokov ešte blízko Afriky a Madagaskaru,“ odhalil Čerňanský a podotkol, že na Madagaskare je tiež jedna fosília takýchto plazov z konca druhohôr, ktorá je veľmi podobná tejto indickej.
„Určite bolo prepojenie medzi Indiou a Madagaskarom. Možno to bolo pevninské spojenie alebo plytké more,“ zamyslel sa vedec. Veľa o Indii nevieme, lebo je to málo preskúmaný subkontinent. Nález nám ozrejmuje to, aké jaštery žili v Indii pred 66 miliónmi rokmov. S najväčšou pravdepodobnosťou totiž predstavuje skupinu jašterov Cordyliformes, ktorá sa vyskytuje iba v Afrike a na Madagaskare,“ dodal.
Pamätá vyhynutie dinosaurov
Jašter žil na samotnom konci éry dinosaurov v oblasti Dekanských trapov vytvorených vulkanickou činnosťou a v Indii mala spolu s dopadom asteroidu tiež vplyv na vymieranie na konci druhohôr. „Deccansaurus palaeoindicus bol hmyzožravý, no nie je vylúčené, že malá zložka jeho potravy mohla byť i rastlinného pôvodu. Poukazujú na to jeho zuby. Dosahovali 20 cm,“ doplnil vedec s tým, že výskyt týchto plazov v Indii nám odhaľuje, ako vznikol tento subkontinent.
„India je totiž pripojená k Ázii posledných 35 - 40 miliónov rokov a pri ich zrážke vznikli Himaláje. Pôvodne bol tento subkontinent súčasťou južných kontinentov - Gondwany,“ odhalil. V jurskom období bola India spojená s Madagaskarom a Afrikou a spojenie s Madagaskarom pretrvávalo ešte pred 88 miliónmi rokmi. „Pred 66 miliónmi rokov, v čase, keď žil Deccansaurus, bola India a Madagaskar stále pomerne blízko. A práve tento nový plaz z typicky africkej línie poukazuje na geografickú polohu Indie a jej pôvod a dávne prepojenie s Afrikou,“ dopĺňa Andrej Čerňanský.
Ako sa presunul Indický polostrov
- Gondwana bola prapevnina obrovských rozmerov na južnej pologuli. Zahŕňala veľkú časť Južnej Ameriky, Afriku, Madagaskar, Austráliu a Novú Guineu, Indiu, Antarktídu.
- Indický polostrov bol zrejme spojený s Madagaskarom a Afrikou.
- Vplyvom vulkanickej činnosti sa Indický polostrov asi pred 90 miliónmi rokov od Gondwany oddelil a pohyboval sa na severovýchod až kým nezačal kolidovať s Euráziou.
- Kolízia s Euroázijskou platňou mala za následok vznik Tibetskej náhornej plošiny a Himalájí.