"Pred 40 rokmi bolo na prvom Pride 30 ľudí, dnes je nás vyše 100.000! Najväčší pochod v dejinách!" napísala Lopezová v príspevku na Twitteri.
Hace 40 años en la primera Marcha del Orgullo eran 30 personas, hoy somos +100.000! La mayor marcha de la historia!
— Claudia López Hernández (@ClaudiaLopez) July 3, 2023
Lleno el Parque Simón Bolívar para honrar las vidas por la igualdad, para celebrar que en Bogotá @sepuedeser y para pedir #LeyTransYa! #MarchaDelOrgullo 🏳️🌈 🏳️⚧️ pic.twitter.com/HRO7SG3iP1
Primátorka vystúpila aj na samotnom pochode. V parku Simona Bolívara v centre mesta sa prihovorila účastníkom mávajúcim dúhovými vlajkami. Uviedla, že príslušníci LGBTQ komunity budú takéto pochody za rovnosť "s hrdosťou" usporadúvať aj naďalej, pretože majú ako občania "rovnaké povinnosti" a dožadujú sa teda "aj rovnakých práv". Obdobné sprievody sa v nedeľu konali aj v ďalších kolumbijských mestách, vrátane Medellínu, Cali a Barranquilly.
LGBTQ komunita je v Kolumbii častým terčom násilia: len vlani tam bolo zabitých najmenej 39 jej členov. Úrad kolumbijského ombudsmana v marci oznámil, že z 394 prípadov "násilia prameniaceho z predsudkov", ktoré sa vlani vyšetrovali, bolo 238 namierených proti transrodovým osobám, 61 proti lesbickým ženám, 123 proti homosexuálnym mužom a 21 proti bisexuálnym osobám.
Ľudskoprávny aktivista Danilo Huertas, ktorý sa zúčastnil na pochode v Bogote, ho označil za "spomienku na všetkých ľudí, ktorí sa stali obeťami" násilia pre svoju sexuálnu orientáciu. Zároveň podľa neho išlo aj o oslavu pokroku, aký sa v krajine v tomto smere podarilo dosiahnuť.
"Vnímanie ľudí sa mení, a to veľa znamená," povedala AFP aj ďalšia z účastníčok pochodu, podnikateľka Camila, ktorá podľa vlastných slov chodí na tento pochod už 11 rokov, ale podobne hojnú účasť ako teraz už dlho nezažila.