Aktívni používatelia majú nízke riziko vzniku depresie a úzkosti. Ale u jednotlivcov, ktorí len prechádzajú a sledujú nekonečný reťazec príspevkov na týchto aplikáciách alebo stránkach, je riziko vysoké. Podľa štúdie psychológov z Bournemouth University mladí dospelí, ktorí používajú sociálne siete na prezeranie obsahu iných používateľov, zažívajú úzkosť, depresiu a stres častejšie ako aktívnejší používatelia, ktorí zdieľajú vlastný obsah.
"Podľa Národného štatistického úradu sa najvyššia miera osamelosti vyskytuje medzi mladými dospelými. Sociálne siete majú pre túto skupinu mladých ľudí značný význam - zatiaľ čo niektorí jednotlivci sa o nich vyjadrujú pochvalne, iní ich démonizujú. Predchádzajúce štúdie sa zameriavali skôr na konkrétne platformy alebo množstvo času stráveného online. Naším cieľom však bolo preniknúť hlbšie a preskúmať rôzne spôsoby, akými sa ľudia zapájajú do sociálnych sietí, bez ohľadu na to, ktoré platformy používajú," hovorí hlavná autorka štúdie Dr. Constantina Panourgi z Bournemouth University.
V štúdii sa hodnotili tri typy interakcie medzi používateľmi sociálnych sietí: pasívne (používatelia, ktorí si výlučne prezerajú obsah zverejnený inými používateľmi), aktívne nesociálne (používatelia, ktorí zverejňujú vlastný obsah, ale priamo neinteragujú s inými používateľmi) a aktívne sociálne (zverejňujú vlastný obsah a interagujú s príspevkami iných používateľov).
"Zistili sme, že spôsob interakcie používateľov so sociálnymi médiami zohráva významnú úlohu v ich psychickej pohode. Jednotlivci, ktorí používajú sociálne médiá pasívne, majú tendenciu zažívať viac pocitov osamelosti, čo môže následne viesť k zvýšenému psychickému stresu. Pasívne používanie sociálnych médií neposkytuje príležitosti na komunikáciu a sebapresadzovanie, o ktorých je známe, že podporujú prepojenosť a sociálnu podporu. V dôsledku toho sa používatelia môžu cítiť izolovaní a vylúčení, čo vedie k prehlbovaniu pocitu osamelosti a následne k zvýšenej miere stresu, úzkosti a depresie," dodávajú autori.