Za informácie vedúce k zadržaniu ôsmich osôb hľadaných na základe zákona, ktorý v Hongkongu zaviedla Čína, ponúkli odmenu po milión hongkonských dolárov (117.100 eur).
Niektorí z týchto hľadaných vrátane politika Nathana Lawa, ktorému udelilo azyl Spojené kráľovstvo, žijú v Británii, iní v USA, Kanade a Austrálii.
"Nebudeme tolerovať pokusy Číny zastrašovať a umlčovať ľudí v Spojenom kráľovstve a v zahraničí," uviedol britský minister zahraničných vecí James Cleverly. "Spojené kráľovstvo bude vždy brániť univerzálne právo na slobodu prejavu a zastane sa tých, na ktorých sa útočí."
Londýn podľa Cleverlyho dôrazne namieta proti zmienenému zákonu v Hongkongu vrátane jeho extrateritoriálneho dosahu, keď porušuje právne záväznú čínsko-britskú spoločnú deklaráciu. Ide o zmluvu medzi oboma krajinami, ktorá v roku 1984 stanovila podmienky odovzdania Hongkongu pod čínsku kontrolu a jeho spravovania po 1. júli 1997, keď k odovzdaniu došlo. Peking vtedy prisľúbil, že v Hongkongu zachová väčšie slobody podľa princípu "jedna krajina, dva systémy".