Hoci kráľ Karol III. a kráľovná Camilla neboli v stredu v Edinburghu druhýkrát korunovaní, slávnosti zahŕňajú korunu, konské povozy či jazdeckú kavalériu. Ústredným bodom podujatia je ďakovná bohoslužba v Katedrále sv. Gilesa, kde Karolovi odovzdali škótske vyznamenania - korunu, žezlo a meč krajiny. Do katedrály na slávnosť presunuli i Kameň osudu, dôležitý symbol škótskej identity.
Prítomnosť týchto ikon je znakom úcty ku krajine, ktorá je hrdá na svoju históriu a v ktorej túžba po nezávislosti u niektorých nikdy neutíchla, hoci je Škótsko od roku 1707 späté s Anglickom a Spojeným kráľovstvom. Škótsku vládu momentálne vedie Škótska národná strana, ktorá požaduje druhé referendum o nezávislosti. „Nie je to korunovácia,“ povedal George Gross, odborník na korunovácie z King's College London. „Ale je to veľmi symbolické v tom, že Škótsko má svoju vlastnú identitu.“
Stredajšie udalosti v Edinburghu sú pokračovaním úsilia Karola III. upevniť vzťahy s občanmi štyroch národov, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo, pričom sa snaží ukázať, že tisícročná monarchia je v modernej Británii stále aktuálna.