Tatrabanka - Na túto zmenu nevidíme dôvod,
Simona Miklošovičová
- Z nášho pohľadu bolo už súčasné riešenie legislatívy dostatočne voľné a flexibilne umožňovalo klientovi splácať úver čiastočne alebo v plnej výške. V ďalších uvoľneniach preto pridanú hodnotu nevidíme. Dôležitejšie je vytvárať si finančnú rezervu formou úspor. Ak by sa dostal klient do finančných problémov a nevedel by úver splácať, dané uvoľnenie mu nepomôže. Skôr by mu práve v tom čase pomohli úspory, ktoré si vytváral aj s ich priebežným zhodnocovaním.
Vždy si nechajte voľnú rezervu
Matej Dobiš, Finančný kompas
Pre dlžníka je vždy lepšie vybrať si kratšie obdobie splatnosti, podľa všetkého je aj návrh zákona tak postavený. Realizovať mimoriadnu splátku odporúčame iba s peniazmi, ktoré nepredstavujú celkovú rezervu dlžníka, tá by mala byť minimálne vo výške vášho 6-mesačného príjmu. Tieto peniaze môžu poslúžiť ako finančný vankúš, ktorý zjemní dosahy neočakávaných výdavkov. Rezervu by ste teda mali oddeľovať od peňazí určených na mimoriadne splátky úveru.
Môže dôjsť k zvýšeniu ceny úverov na bývanie
Dominika Duchová, Národná banka Slovenska
- Predčasné splatenie časti úveru sa v čase poklesu úrokových sadzieb ostatných rokov bežne využívalo pri refinancovaní úverov na bývanie z jednej banky do druhej. Aj keď samotné refinancovanie má nesporné výhody, príliš voľné podmienky v konečnom dôsledku vedú k intenzívnejšiemu dopytu po novom dlhu. Tým prispievajú k nadmernému rastu zadlženosti domácností, rýchlemu rastu cien nehnuteľností a znižovaniu dostupnosti bývania.