Cieľom sú 2 %
Podľa odborníkov sa celkovo udrží v tomto roku približne na 10,6 %. „Inflácia dosiahne jednociferné hodnoty v druhej polovici roka a na konci sa priblíži k 6 %,“ hovoria ľudia z rezortu financií. Už budúci rok bude zdražovanie vo výške 4,8 % a postupne sa vráti k 2 %. Práve ceny energií spôsobujú, že zdražovanie je na Slovensku vyššie ako inde v európskych krajinách s eurom.
„Kým pri elektrine predpokladáme, že v súlade s memorandom o porozumení s elektrárňami sa cena silovej elektriny v roku 2024 bude vyvíjať podobne ako v tomto roku, zvýšenie poplatkov za distribúciu, straty a ostatných, ktoré boli v tomto roku umelo držané na nezmenenej úrovni, zdvihnú cenu elektriny o 20 %,“ uvádzajú experti z Inštitútu finančnej politiky. Ak by sa budúci rok ihneď prešlo na ceny na trhu, tak by cena plynu stúpla dvojnásobne. „Očakávame však, že k určitým opatreniam na zamedzenie rastu cien dôjde aj v ďalších rokoch,“ dodali.
Využitie situácie aj náskok západu
Analytička Jana Glasová z 365.bank hovorí, že v máji boli medziročne drahšie najmä potraviny takmer o 22 %. „V máji boli medziročne vyššie hlavne ceny chleba, pečiva a obilnín, mäsa, mlieka, mliečnych výrobkov a vajec a tiež cukru,“ povedala Glasová. Ekonóm Martin Šuster z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť tvrdí, že sme 3 až 6 mesiacov za západnými krajinami. „Keď si zoberieme, že zvyšok EÚ má aktuálne zhruba polovičnú infláciu oproti nám, tak je trend, že bude klesať aj naďalej,“ dodal Šuster. Analytik Marián Bulík pre Markízu skonštatoval, že rozdiel oproti západným krajinám vidí najmä v prípade poľnohospodárov. „Tí zrejme aj s potravinami sčasti využili príležitosť na zvýšenie cien, aby si tak kompenzovali veľmi nízke marže z predchádzajúcich rokov,“ vysvetlil s tým, že firmy prenášajú do cien aj zvýšené náklady za energie či príplatky v sektoroch, ktoré využívajú prácu v noci.