Tento fenomenálny nemecký fyzik židovského etnika pred viac ako sto rokmi predpovedal, že rozpínanie vesmíru naťahuje čas. A teraz austrálski vedci overili, že sa udalosti zrejme odohrávali päťkrát pomalšie, keď bol vesmír starý iba miliardu rokov, teda asi desatinu jeho súčasného veku.
„Vidíme, že sa veci menili asi päťkrát pomalšie ako dnes. Je to ako sledovať film so zníženou rýchlosťou prehrávania,“ snažil sa profesor Geraint Lewis zo Sydney vysvetliť denníku The Guardian.
Podľa Einsteinovej všeobecnej teórie relativity by astronómovia mali pozorovať, že dávne vesmírne udalosti prebiehajú pomalšie ako tie súčasné. Tento efekt, známy ako dilatácia času, je spôsobený rozpínaním vesmíru, ako vedec stanovil vo svojom základnom výklade gravitácie v roku 1915. Jedným z dôsledkov rozpínania vesmíru je, že sa aj svetlo pri svojom putovaní vesmírom naťahuje, čím sa predlžuje jeho vlnová dĺžka. Tento efekt spôsobuje, že sa staré galaxie javia červenšie, než v skutočnosti sú.
Rozťahuje sa však aj čas; ak vzdialený objekt zabliká raz za sekundu, rozpínanie vesmíru zaistí, že medzi jednotlivými zábleskmi uplynie viac ako jedna sekunda, než dorazí na Zem.