"V krajoch sa výrazne prejavila nedostatočná personálna kapacita vrátane odbornej prípravy ich zamestnancov pri zvládaní mimoriadnych situácií. Súčasne sa potvrdila potreba zaistiť týmto zložkám adekvátnu materiálnu podporu a moderné vybavenie," skonštatoval predkladateľ. Za nutné považuje personálne posilniť a materiálne vybaviť odborné útvary pre posilnenie odolnosti štátu nielen voči hybridným hrozbám, ale aj voči krízovým situáciám veľkého rozsahu na všetkých stupňoch riadenia.
Najvýznamnejší vplyv na bezpečnosť v SR mala vlani pandémia ochorenia COVID-19 a invázia Ruskej federácie na Ukrajinu. Vojnový konflikt spustil najväčšiu migračnú vlnu v Európe od konca druhej svetovej vojny, ktorá vo veľkom ovplyvnila činnosť vlády, štátnej správy aj samospráv, ako pripomína správa.
"Bezpečnostná rada predpokladala masívny prílev utečencov z Ukrajiny, najmä z oblastí bojovej činnosti. Počet migrantov však prevýšil mierové možnosti štátu. Pri zvládnutí poskytovania humanitárnej pomoci pomohli vo výraznej miere najmä miestne samosprávy, mimovládne organizácie a dobrovoľníci," skonštatovali autori správy. Najviac utečencov sa sústredilo v Košickom a Prešovskom kraji.