„Lokalitu v katastri obce Paňa sme zvolili z viacerých dôvodov. Najviac zavážila dobrá veternosť, ktorá je v prípade projektov veterných elektrární kľúčová," vysvetlil Ján Lacko, projektový manažér spoločnosti. Dodal, že hľadali aj lokalitu s dostatočnou vzdialenosťou od obydlí, aby zabezpečili, že elektrárne nijako neznížia komfort obyvateľov bývajúcich v blízkosti. „Hluk z elektrární bude aj predmetom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Podmienkou je aj blízkosť vedenia elektrizačnej sústavy pre pripojenie veterného parku a v neposlednom rade aj podpora obce,“ objasnil Lacko.
Návrh počíta so šiestimi veternými turbínami, ktoré môžu zásobovať elektrinou približne 25-tisíc domácností. „Začiatok výstavby odhadujeme najskôr koncom roka 2027 a začiatok prevádzky o rok neskôr. Pri tomto odhade sme vychádzali zo zákonných lehôt v rámci povoľovacích konaní,“ uviedol Lacko s tým, že obyvateľov a dotknuté obce považuje za kľúčových partnerov. „Môže sa stať, že počas neho príde k zmene vedenia obce či k zhoršeniu verejnej mienky. To môže celý proces spomaliť či dokonca zastaviť,“ prízvukoval Lacko s tým, že v prípade veterného parku Paňa rádovo rátajú s nákladmi v rozmedzí 47 až 58 mil. eur.
Posúdime škodlivosť
Milan Korenči, starosta obce Paňa
„Zatiaľ sme deklarovali, že áno, že teda súhlasíme s tým, aby sa všetky tie vplyvy posúdili. Ak by sa tam preukázalo, že je tam škodlivosť, nevôľa prijatia, tak nebudeme akceptovať výstavbu,“ povedal prvý muž obce pre RTVS.