Rovnako sa nepotešia ani fajčiari, tabakové dane by sa v prípade schválenia novely mohli pravidelne priebežne zvyšovať. Zmeny ešte nie sú oficiálne, je možné ich pripomienkovať do polovice júla. Samotný legislatívny návrh plánuje ministerstvo predstaviť v septembri.
Ak by zmena prešla, daň z nehnuteľnosti by bola pre vlastníkov nehnuteľností vyššia. Zatiaľ nie je známe, o aké zvýšenie pôjde, ani akých stavieb sa bude týkať. Rezort nám nevedel vyčísliť presnú sumu ani percentuálne zvýšenie daní, keďže stále nejde o legislatívny návrh. „Ide o predbežné informácie - zverejnenie zámerov, ktoré zatiaľ nemajú paragrafovú podobu. Pred ukončením pripomienkového konania je preto ešte predčasné komentovať technické detaily návrhov,“ skonštatovali pre Nový Čas.
Prečo chcú zmenu
Najzásadnejším návrhom je vyššie zdanenie viacpodlažných budov. V súčasnosti sa daň ráta podľa najväčšieho nadzemného podlažia a príplatok za ďalšie poschodia môže mať maximálnu sadzbu 0,33 € za m2. To sa však rezortu Michala Horvátha nepozdáva. „Efektívnejším a spravodlivejším spôsobom zdanenia je zdanenie čistej podlahovej plochy celej stavby jednotnou sadzbou dane,“ píšu. Ministerstvo argumentuje tým, že touto úpravou sa zlepšia predpoklady zavedenia hodnotového zdaňovania nehnuteľností.
Kritika ekonóma
Analytikovi INESS Martinovi Vlachynskému sa to však veľmi nepozdáva. „Počet poschodí nemusí nič vypovedať o prostriedkoch majiteľov. Po Slovensku máme kopec starých dvojposchodových domov s vysokou energetickou náročnosťou obývaných dôchodcami,“ vyjadril sa pre Nový Čas. Doteraz podľa experta komplikovali vlastníkom nehnuteľností situáciu nárast cien energií, úrokových sadzieb na hypotékach aj poplatkov za komunálny odpad. Zvýšenie daní z nehnuteľností by bolo podľa neho pre ľudí len ďalšou nákladovou položkou v rade.