Vlachynský vidí problém v tom, že naše verejné financie čelia historickým deficitom, ale nemyslí si, že to je otázka zle nastavených daní. „Problém verejných financií zjavne nie je v nedostatočnom zdanení, ale v nekontrolovanom míňaní. Každé ďalšie zvýšenie daní bude politikov v takomto míňaní len podporovať a odďaľovať moment reformy výdavkov. Preto som proti zvyšovaniu daní, bez ohľadu na názov,“ vysvetlil analytik. Rovnako je proti zvyšovaniu aj Saska. „Vyššie dane sú pre nás červenou čiarou. Sme jediní, ktorí dlhodobo bojujú za to, aby sa celkové daňovo-odvodové zaťaženie na Slovensku nezvyšovalo,“ povedal Richard Sulík.
Predražilo by sa mi to
Bruno Korýtko (45), Banská Bystrica
- Namiesto toho, aby sme z našich daní pomáhali cudzím, by sme mali tieto financie ušetriť a pomôcť Slovákom aspoň tým, že nebudú vymýšľať stále nové možnosti, ako z ľudí dostať čo najviac peňazí. Napríklad aj takouto nezmyselnou daňou. Dole máme podlahovú plochu približne 70 m2, druhé taisto a máme ešte aj maličké tretie podlažie, dve vrchné sú však zatiaľ nedokončené. To by sa mi daň z nehnuteľnosti poriadne predražila, keby som mal platiť plnú výšku za všetky metre, ešte aj tie, ktoré nevyužívam.
Nesúhlasím s tým
Ladislav Levický (43), projektový manažér, Nitra
- So zvýšenou daňou z ďalšieho podlažia nesúhlasím. Viacpodlažný dom znamená menšiu zastavanú plochu na rozdiel od roztiahnutého bungalovu. Ten pri rovnakej úžitkovej ploche znamená menej zabetónované plochy, čo je z ekologického hľadiska určite prínosnejšie riešenie.
Nespravodlivé pre dedičov
Tomáš Dúbravský (49), zástupca starostu, Mojmírovce
- Zvýšenie dane za ďalšie poschodia sa mi javí nespravodlivé pre tých, ktorí dom napríklad zdedili. Teraz sa to dá ešte zniesť, keby návrh prešiel, už by som v tom videl problém. Momentálne za samotný dom platím približne 72 € ročne, čo síce v konečnom dôsledku nie je veľa, ale v súvislosti so stále rastúcimi inými nákladmi je to už vcelku dosť.