Podľa slov advokáta Davida Lindtnera je správa Európskej komisie mimoriadne tendenčná, zaujatá a neobjektívna, pretože primárnymi zdrojmi informácií pre správu boli niektoré médiá a mimovládne organizácie na Slovensku, NAKA, Úrad špeciálnej prokuratúry či policajné prezídium. Kritika paragrafu 363 v správe Európskej komisie podľa neho nie je namieste, pretože aj Ústavný súd SR konštatoval, že nie je v rozpore s ústavou.
„Ak je niekto zodpovedný za prepad dôveryhodnosti Európskej únie ako významnej inštitúcie v očiach veľkej časti slovenskej verejnosti, je to Európska komisia, pretože svojimi bezcitnými politickými krokmi zasahuje do vnútorných záležitostí jednotlivých krajín v takých vážnych veciach, ako je právny štát,“ vyhlásil Fico.
Podľa poslanca parlamentu a člena predsedníctva strany Demokrati Juraja Šeligu Fico pri svojej reakcii na správu o stave právneho štátu klamal. „Už klasicky plakal na tlačovke a šíril klamstvá o tom, ako je Európska komisia voči nemu zaujatá a všetci sú platení Sorošom. Keď ide o Fica alebo jeho nominantov, je proti nim celý svet. Keď ide o niekoho iného, rozhoduje spravodlivý súd,” uviedol Šeliga. Robertovi Ficovi podľa neho ide len o to, aby generálny prokurátor Maroš Žilinka bol pre neho atómový kufrík, alebo záchranné koleso. „Aby vždy, keď je treba, Maroš Žilinka vstúpil do konania a cez paragraf 363 zastavil vyšetrovanie, aby sa tie najzávažnejšie kauzy nedostali na súd," dodal Šeliga.