Autom sa tam dostanete za 5-6 hodín, na slovinsko-chorvátskych hraniciach sa už nezdržíte, lebo sú od tohto roku otvorené a benzín je tam teraz lacnejší ako u nás. Tak už len zbaliť sa a vyraziť. Tu je niekoľko tipov, prečo sa okrem mora oplatí navštíviť chorvátsku aj slovinskú časť Istrie. Je to oblasť hľuzoviek, olivovníkov a skvelého vína.
Motovun – les hľuzoviek
V strede Istrie, v údolí rieky Mirny nájdete mestečko s úžasnou stredovekou atmosférou a kruhovými hradbami Motovun. Koncom júla sa tu koná aj filmový festival. Táto oblasť je však známa predovšetkým kulinárskymi zážitkami. Môžete sem prísť nielen ochutnať, ale aj hľadať hľuzovky, ktorým sa dobre darí práve v motovunskom lese. Tartufi, ako tu volajú hľuzovky, sa zbierajú za pomoci špeciálne vycvičených psov. Po prechádzke v lese so psami môžete špeciality s hľuzovkami ochutnať v miestnych reštauráciách.
Umag je mesto a prístav na severozápadnom pobreží Istrie. Toto slávne obchodné a turistické centrum je vzdialené len 40 km od talianskeho Terstu. Mesto je plné kultúrnych pamiatok a je ideálne pre aktívny oddych, rovnako pre športovcov, ako aj pre rodiny s malými deťmi. V neďalekej Savudriji si môžete zahrať aj golf, ak ste ho ešte nehrali, radi vás to naučia.
Mesto Piran nazývajú slovinskými Benátkami. Starobylé mestečko je považované za najkrajšie mesto v Slovinsku. Dominantou tzv. slovinských Benátok je kostol a veľké kruhové námestie. Piran je gastronomické aj kultúrne centrum regiónu. V úzkych uličkách a na historických námestiach, ktoré sú plné umenia a remesiel, si budete pripadať ako v Taliansku. Od čias talianskej nadvlády tu dodnes zostala talianska menšina a aj názvy ulíc sú dvojjazyčné. Na katedrále sv. Juraja nad mestom je otáčajúca sa socha archanjela Michaela, ktorá ukazuje, ktorým smerom fúka vietor. Je tu nádherné čisté more a prevažne skalnaté pobrežie. Najlepším suvenírom je miestna soľ s rôznymi bylinkami.
Portorož bola osídlená už počas Rímskej ríše a dnes je súčasťou mesta Piran. Do 19. storočia bola Portorož malou dedinkou, ktorá doslova vyrástla na soli. Benediktínski mnísi prišli na to, že účinky soli a morského vzduchu sú liečivé, a preto tu svojim hosťom ponúkali oddych v kúpeľoch. Slané pláne, na ktorých sa soľ ťaží aj dnes tradičným spôsobom a tiež liečivé kúpele tu nájdete dodnes. Za svoju obľúbenosť vďačí táto destinácia nielen polohe blízko talianskeho Terstu, ale aj veľmi príjemnému podnebiu.
Grožnjan je malebné mestečko umelcov, kde akoby zastal čas. Dnes sa nachádza na území Chorvátska, no kedysi patrilo k Taliansku. Preto Grožnjan miestni volajú Grisignana. Na území mesta sídli 20 umeleckých galérií. Koná sa tu letná filmová škola, maliarsky festival Ex Tempore, na ktorý chodí každý rok viac ako 300 umelcov, a tiež jazzový festival. Práve umelci sa po 2. svetovej vojne, keď mesto zostalo prázdne, postarali o jeho znovuzrodenie. Umeleckú, no pokojnú atmosféru úzkych uličiek dotvárajú mačky majiteľov galérií a obchodíkov.