Prezidentka vyzdvihla aj vojenskú pomoc Slovenska a rozvíjajúcu sa bilaterálnu spoluprácu v tejto oblasti. Pripomenula kontrakt na výrobu ďalších 16 slovenských húfnic Zuzana 2, z ktorých by mali byť prvé kusy dodané už toto leto. "Spoločne budeme našimi firmami vyvíjať aj nový typ húfnic, spolupracovať na spoločnej výrobe munície a zároveň naše podniky sa zapoja do odmínovania územia Ukrajiny," zhrnula.
Intenzívnejšiu spoluprácu podľa Čaputovej treba podporiť rozvojom infraštruktúry. Ako podotkla, benefitovať z nej budú slovenskí aj ukrajinskí občania. "Všetky tieto kroky robíme s pohľadom do budúcna, s víziou budúcnosti, kde vidíme Ukrajinu ako perspektívneho člena Európskej únie," dodala prezidentka.
V súvislosti so samitom NATO vo Vilniuse pripomenula Čaputová stanovisko krajín B9, ktoré sa zhodli na tom, že perspektíva Ukrajiny je v Aliancii. "Zhodli sme sa aj na potrebe posilniť praktické a politické vzťahy s Ukrajinou, aby jej to pomohlo na ceste k budúcemu členstvu, keď sa skončí vojna a okolnosti to dovolia," doplnila. Ako podotkla, na tom, že Ukrajina patrí do NATO, sa dohodli spojenci už v roku 2008. Pripomenula aj slovenské požiadavky, ako je posilnenie východného krídla Aliancie, teda aj Slovenska.
V súvislosti s obnovou Ukrajiny podľa Čaputovej nastal výrazný progres v oblasti školstva a zdravotníctva, kde by slovenské firmy vedeli byť nápomocné. Ocenila vládnu schému pre podnikateľov, ktorí majú záujem v susednej krajine podnikať.
Zelenskyj ocenil pomoc a solidaritu Slovenska, ako aj dobré vzťahy a vysokú úroveň spolupráce. S prezidentkou podľa neho diskutovali o konkrétnych projektoch. Stretnutie s Čaputovou označil za užitočné.
Od budúcotýždňového samitu NATO očakáva Zelenskyj konkrétne kroky voči Ukrajine s presnými termínmi ich realizácie. Chce nielen sľuby, ale aj bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, kým sa nestane členom Aliancie.