Najskôr dorazil k českému prezidentovi Petrovi Pavlovi na Pražský hrad, kde Zelenskyj podľa Českej televízie aj prespal. „Volodymyr Zelenskyj ani Ukrajina v tom nie sú sami. Môžu počítať s našou ďalšou podporou,“ vyhlásil Pavel. Rusko podľa neho nie je zďaleka také silné, ako sa snažilo presvedčiť Západ. Zelenskyj sa poďakoval za všetku pomoc, okrem iného aj za pohostinnosť, ktorú česká spoločnosť ukazuje ukrajinským utečencom. Český premiér Fiala prisľúbil Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc - bojové vrtuľníky.
Výbušnejšie chvíle zažil Zelenskyj v bulharskej Sofii ešte pred Prahou. V Bulharsku sa prejavila rozpoltenosť politickej scény. Zatiaľ čo stretnutie s novým prozápadným premiérom Nikolajom Denkovom prebiehalo v harmónii, na rokovaní s proruským prezidentom Rumenom Radevom došlo k nediplomatickému konfliktu. Radev považoval za potrebné Zelenského informovať, že je proti vojenskej pomoci Ukrajine a že podľa neho neexistuje vojenské riešenie.
„Nedajbože, aby vás stretla nejaká tragédia a vy by ste boli na mojom mieste,“ odpovedal mu Zelenskyj. „Ak by vám nepomohli tí, ktorí vyznávajú rovnaké hodnoty, čo by ste urobili? Povedali by ste ‚Putin, nech sa páči, vezmite si bulharské územie?“ vrátil mu Zelenskyj. Radev sa v tej chvíli radšej pozeral do papierov ako Zelenskému do očí a požiadal kameramanov, aby opustili miestnosť.
Návšteva súvisí so samitom
Vladimír Bednár, vojenský analytik
Ciele prezidenta Zelenského po Európe sú podobné, ako boli ciele cesty po západnej Európe pred niekoľkými mesiacmi - získať podporu a vojenskú a hospodársku pomoc pre Ukrajinu vo vojne s Ruskom. Okrem toho nás už budúci týždeň čaká samit NATO vo Vilniuse, od ktorého ukrajinská strana čaká ďalší posun v prístupových rokovaniach. Tretím bodom sú rokovania o vojenských dodávkach. Česko napríklad ohlásilo dodanie bojových vrtuľníkov.