Ako inštitút vysvetlil, kazetové bomby sú zakázané v 120 krajinách, a to vrátane Slovenska. IĽP o tom informoval v tlačovej správe s tým, že návšteva prezidenta sa uskutočnila práve v čase, keď svetové médiá informovali, že Spojené štáty americké zvažujú dodávku takejto munície na Ukrajinu. S týmto krokom nesúhlasilo nemecké ministerstvo zahraničných vecí a tiež viacero ľudskoprávnych organizácií.
Riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher vysvetlil, že kazetové bomby sú neúmerne rizikové pre civilistov, a to aj roky po skončení konfliktu. „Podstatná časť z nich totiž nevybuchne, ale ostanú v pôde a potom pri náhodnej manipulácii spôsobujú vážne zranenia, alebo smrť, často hrajúcich sa detí.
Ak chce Ukrajina, niekedy v budúcnosti, patriť do EÚ, mala by si ctiť hodnoty ľudských práv nielen slovami, ale aj činmi, prestať tieto barbarské zbrane používať a pristúpiť k Dohovoru o ich zákaze," uviedol Weisenbacher a uzavrel s tým, že ani fakt, že kazetovú muníciu požívajú Rusi nie je dôvodom, aby to robila aj iná krajina.