Kengury fascinujú nielen deti, ale aj vedcov. Najnovšie o nich zistili, že svoj charakteristický spôsob pohybu nepoužívali kengury odvždy. Kedy a prečo sa teda rozhodli, že skákanie bude pre nich najlepšie?
Kengury sú zvieratá typické pre Austráliu, ale aj Novú Guineu. Medzi kengurovité patria mnohé ešte žijúce, ale aj dávno vyhynuté rody. Ich zadné končatiny sú mimoriadne silné a slúžia na pohyb. Pri ňom si pomáhajú dlhým, svalnatým chvostom, ktorý však slúži i na udržiavanie rovnováhy a je v podstate treťou zadnou končatinou.
Samí ľaváci
Naopak, predné končatiny vyzerajú oproti zadným omnoho menej vyvinuté. Majú však 5 prstov a dajú sa používať rôznym spôsobom. Podľa vedcov sú kengury ľavoruké. Až 95 percent činností robia ľavou prednou labou. Ľavačkou sa napríklad kŕmia alebo upravujú svoj zovňajšok. Touto končatinou robia činnosti, ktoré vyžadujú obratnosť, naopak, pravú použijú, keď treba silu.
Najtypickejším znakom kengúr je však ich skákanie, ktoré vedci považujú za vrchol ich evolúcie. Rozsiahle výskumy týkajúce sa veľkých vyhynutých druhov kengúr však ukázali, že v nie až tak ďalekej minulosti kengury používali radšej iné spôsoby presunu.