A hoci aj dnes veľké kengury zvyknú používať na pomalý pohyb všetky štyri končatiny a chvost, kengury pred miliónmi rokov boli omnoho menšie ako tie dnešné. Menšie druhy podľa odborníkov nevážili viac než 12 kg, väčšie druhy kengúr s hmotnosťou cez 20 kg sa neobjavili skôr než v neskorom miocéne, teda zhruba pred 10 miliónmi rokov. Práve v tomto období sa krajina, v ktorej žili, začala výraznejšie meniť. Bola suchšia a vegetácia sa šírila na otvorených plochách.
Evolučná výnimka
Pre vedcov je prekvapivé, že nakoniec pri veľkých kengurách zvíťazil práve pohyb skákaním, keďže pre veľké živočíchy je skákanie náročnejšie. Hoci dnešné veľké kengury nezvyknú presahovať hmotnosť 80 kíl, v minulosti mali niektoré druhy aj cez 100 kg.
Ešte pred 50 000 rokmi, teda v nedávnej minulosti, žili v Austrálii rôzne sa pohybujúce kengury. Podľa vedcov to znamená, že nielen prostredie na tomto kontinente bolo iné, ale že kengury tvorili omnoho pestrejšiu skupinu zvierat. Moderné veľké skákajúce kengury sú tak v kengurej evolúcii zaujímavou výnimkou.
Ako to funguje pri skoku:
- Kengura pri skoku prekoná vzdialenosť až 8 metrov.
- vyskočí do 3-metrovej výšky.
- Rýchlosť pohybu je max. 64 km/h.
- Chvost v tomto prípade slúži na vyváženie ako protiváha ku zvyšku tela.
Kengura červená (lat. Macropus rufus)
- Miesto výskytu - Austrália
- váha - 80 kg
- dĺžka chvosta - 90 cm
- výška cez - 150 cm
- dĺžka života v prírode je 8 rokov
- dĺžka života v zajatí je 25 rokov