Dôležité je, aby si ľudia nezabudli zabezpečiť vodné plochy, ktoré majú na záhradách. Pre nedostatok zdrojov vody sa zvieratá snažia napiť aj z bazénov, sudov alebo krhiel. Tieto miesta sa pre ne môžu stať pascou, z ktorej sa nevedia dostať von. Ako uviedol Zvierací ombudsman v tlačovej správe, prípady popálenín či prehriatia spôsobené ponechaním zvieraťa v aute sa vyskytujú čím ďalej, tým menej.
„V Univerzitnej veterinárnej nemocnici UVLF v Košiciach sa najčastejšie stretávame s prípadmi prehriatia najmä u plemien s krátkou lebkou a malým ňufákom. Sú to väčšinou francúzske buldočky alebo mopsy. Keďže tieto psy majú sťažené dýchanie a prúdenie vzduchu aj za normálnych okolností, v prípade vysokých teplôt a zvýšenej fyzickej aktivity môže dôjsť ľahko k prehriatiu a kolapsu z nedostatku kyslíka aj po krátkej niekoľko minútovej aktivite,” vysvetľuje Martina Karasová z Kliniky malých zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Dodala, že niektoré psy si nedokážu dať samy pauzu počas fyzickej aktivity, čím prekročia únosnú mieru a môžu sa ľahko prehriať. „Preto musí majiteľ takúto aktivitu kontrolovať, psovi dávať dlhšie prestávky v tieni a zabezpečiť mu dostatok pitnej vody. Aj keď to spočiatku vyzerá tak, že pes tréning zvláda bez problémov, zlom môže nastať veľmi rýchlo, bez predošlých varovných signálov," podotkla.