Dôvodom je finančný stav VšZP, kde sa strata na konci roka má vyšplhať do výšky 240 miliónov eur. Minister povedal, že nepovažujú za kvalitatívne dostatočný akčný plán plnenia úsporných opatrení, ktoré Všeobecná zdravotná poisťovňa predložila minulý týždeň. „Za túto časť bol zodpovedný generálny riaditeľ,“ podotkol. Palkovič za problémový označil aj prístup časti vedenia VšZP k situácii v zdravotnej poisťovni. Nemyslí si, že problémy sú len o tom, že treba dofinancovať celý sektor.
„Očakával som, že ako zodpovední manažéri budú pomenovávať a prichádzať s riešeniami, ktoré kondíciu VšZP zlepšia,“ dodal. Nový riaditeľ musí prejsť schválením Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Meno zverejníme až po tom, ako budeme mať odobrenie od predsedníčky ÚDZS,“ uzavrel. VšZP podľa Denníka N môže mať stratu do konca roka 240 miliónov eur. Podľa dozornej rady majú dosť peňazí do konca novembra, následne zrejme bude musieť zasiahnuť štát. V strate sú aj ostatné dve súkromné poisťovne.
Zvláštne odvolanie?
Odvolaný riaditeľ Strapko vo svojej reakcii uviedol, že VšZP na zásadné problémy vo financovaní zdravotníckeho sektora dlhodobo upozorňovala. „Výsledok záporného hospodárenia všetkých troch poisťovní je dôsledkom nedostatočného rozpočtu, nie neefektívneho hospodárenia či neefektivity VšZP. Jediným účinným riešením je dofinancovanie celého sektora zdravotníctva a následne ďalšie systematické zmeny,“ skonštatoval.
Strapko povedal, že bol odvolaný telefonicky v pondelok, „a to mimoriadne bizarným spôsobom počas mojej plánovanej dovolenky s rodinou“. Podľa neho ich ministerstvo tlačilo do toho, aby zo dňa na deň prestali schvaľovať lieky na výnimku, čo by znamenalo ohrozenie liečby pre takmer 4 000 ťažko chorých poistencov.
„Som vlastne rád, že spolu s kolegami nebudeme nútení prizerať sa, ako VšZP so stovkami jej výnimočných zamestnancov nielen mediálne pochováva vlastný akcionár, a to v záujme konkrétnej finančnej skupiny, ktorá roky parazituje na žalostnom stave slovenského zdravotníctva,“ uzavrel Strapko.