„Pracoval najskôr v baniach v Ostrave, neskôr pri výstavbe železničnej trate č. 170 Vrútky - Banská Bystrica - Zvolen,“ spomína Iveta a priznáva, že pradedko bol tak trochu rebel. „Veľmi rád cestoval a bol sčítaný človek. Počúval rádiá Slobodná Európa a Hlas Ameriky. Mal problémy s komunistickým režimom, ale myslím, že nič hrozné to nebolo,“ hovorí Iveta. Podľa jej slov občiansky preukaz a Biblia nie sú jedinou zvláštnosťou v spojitosti s ním. „Keď pradedko v roku 1994 zomrel, zistili sme, že na náhrobnej doske má zle uvedený dátum narodenia,“ uzatvára Iveta.
Kde sa stala chyba?
Hoci mal Ondrej zaujímavý životný príbeh, faktom zostáva, že je už takmer tri desaťročia mŕtvy. Zisťovali sme, ako sa takáto administratívna chyba môže stať. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Zuzana Hrabovská vysvetlila, že občianske preukazy bez podoby tváre sa vydávajú v súvislosti s projektom elektronického zdravotníctva.
„Vydá sa občanovi staršiemu ako 65 rokov s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorý nie je držiteľom občianskeho preukazu s elektronickým čipom,“ uviedla Hrabovská. Po preverení skutočností zistili, že v registri fyzických osôb nie je evidovaná informácia o úmrtí menovaného. „Občiansky preukaz bez podoby tváre pre menovaného bol personalizovaný a zároveň distribuovaný na adresu trvalého pobytu,“ povedala hovorkyňa.
"K zaevidovaniu dátumu úmrtia resp. jeho nezaevidovaniu v registri fyzických osôb pre túto osobu nie je odbor dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru kompetentný sa vyjadriť. V podmienkach Slovenskej republiky všetky údaje o osobe, ktoré sa zapisujú do dokladu sú prebraté z informačného systému Register obyvateľov (ďalej len „REGOB“) vedenou matričnými úradmi. Sekcia verejnej správy MV SR a ňou riadené matričné úrady vedú štátnu evidenciu osôb, vydávajú rodné listy, vykonávajú zápis a zmeny osobných údajov fyzickej osoby a vybavujú ďalšie žiadosti v súvislosti s osobnými stavmi občanov," uzavrela Hrabovská.