Po pondelkovom rokovaní s tureckým lídrom a švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom vo Vilniuse to oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.
"Prezident Erdogan súhlasil s čo najskorším predložením prístupového protokolu Švédska Veľkému národnému zhromaždeniu a tiež s tým, že bude s parlamentom úzko spolupracovať s cieľom dosiahnuť ratifikáciu," vyhlásil šéf Aliancie.
"Toto je historický deň," zhodnotil Stoltenberg výsledok rokovaní v predvečer dvojdňového summitu Aliancie. Nespresnil však, kedy by mohlo dôjsť k vstupu Švédska do organizácie.
Švédsko si podalo prihlášku do NATO vlani spolu s Fínskom. Vstup Fínska do Aliancie umožnilo Turecko na jar tohto roka, avšak voči Švédsku opakovane vznášalo námietky, že poskytuje útočisko teroristom, predovšetkým kurdskej národnosti. Najnovšie Erdogan podmienil podporu schválenia vstupu Švédska do NATO opätovným otvorením rozhovorov o prijatí Turecka do Európskej únie. To viaceré štáty vrátane USA označili za dve nesúvisiace záležitosti.
Americký prezident Joe Biden privítal v pondelok podporu Turecka pre vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie (NATO), informuje TASR na základe správy agentúry AFP.
Biden vo vyhlásení vyjadril pripravenosť na spoluprácu s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom na posilnení obrany a odstrašovania v euroatlantickom priestore. "Teším sa na to, že privítam (švédskeho) premiéra (Ulfa) Kristerssona a Švédsko ako nášho 32. spojenca NATO," dodal.
Rozhodnutie Ankary dať zelenú vstupu Štokholmu do Aliancie uvítalo v pondelok i Nemecko.
"Cesta pre ratifikáciu členstva Švédska v NATO je pre Turecko konečne jasná," napísala na sociálnej sieti Twitter nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, ktorá zároveň ocenila "dobré správy z Vilniusu.