Giba ďalej uviedol, že príprava pozície Slovenskej republiky na summit prebiehala niekoľko mesiacov a začala už na jeseň minulého roka. V praxi to znamenalo intenzívnu komunikáciu a koordináciu pozície medzi prezidentkou a príslušnými ministrami, jednak bývalej, tak aj súčasnej vlády. „Výsledkom tejto koordinácie je informačný materiál k pozíciám a prioritám Slovenskej republiky na summite vo Vilniuse, ktorý štandardným spôsobom prijala vláda odborníkov na svojom zasadnutí ešte v prvých 30 dňoch svojho mandátu,“ uvádza sa v tlačovej správe.
Ako Giba dodal, takýto postup prípravy národnej pozície je štandardný a prebiehal rovnako aj pri predchádzajúcich summitoch NATO, vrátane prípravy na summit v roku 2019, keď bola pri vláde strana Smer-SD. Súčasťou štandardného postupu nie je podľa ústavného právnika vysvetľovanie prijatej pozície členom parlamentných výborov prezidentom alebo prezidentkou. Kancelária prezidentky však ponúkla zástupcovi Zahraničného výboru NR SR stretnutie s poradcami prezidentky, ktorí sa na príprave podkladov k schválenej pozícii Slovenska podieľali. Pokiaľ ide o požiadavku Ukrajiny stať sa členom aliancie, na tomto summite sa o jej členstve rozhodovať nebude. Bude sa rozprávať iba o posilnení politickej a praktickej spolupráce s Ukrajinou, čo prezidentka považuje za veľmi dôležité.
Predseda Smeru Fico tvrdí, že predseda Zahraničného výboru NR SR a poslanec Marián Kéry (Smer-SD) minulý týždeň oslovil prezidentku Čaputovú v súvislosti so summitom, chcel tak zhromaždiť myšlienky, s ktorými by prezidentka odcestovala do Vilniusu. Ako na dnešnej tlačovej besede skonštatoval predseda strany Fico, hlava štátu si však nenašla čas na stretnutie s ním. „Máme povinnosť ako silná opozičná strana povedať, že máme iný názor ako ten, s ktorým ide prezidentka Čaputová do Vilniusu. A máme iný názor na veci, za ktoré podľa všetkého bude prezidentka hlasovať,“ tvrdí trojnásobný expremiér, ktorý opätovne nazval Zuzanu Čaputovú americkou agentkou.