Na Slovensko prídu posily
Česká republika sa bude podľa prezidenta Petra Pavla významne podieľať na rozširovaní útvaru NATO na Slovensku. Prispeje jedným zmiešaným práporom priamo na území Slovenska a ďalším práporom, ktorý bude dislokovaný na území ČR. „Na Slovensku, tak ako inde, sa bude prítomnosť zvyšovať na stupeň ‚dostupná brigáda‘,“ povedal Pavel. Pridá sa aj Španielsko, ktoré pošle v rámci posilnenia východného krídla vojakov na Slovensko a zvýši ich počet v Rumunsku. Španielský premiér Pedro Sánchez nešpecifikoval, aké počty to budú. V súčasnosti je na Slovensku v rámci ochrany 1 100 vojakov, ktorým velí Česko a sú tam vojaci z Nemecka, zo Slovinska či z USA.
Aký je postoj NATO k Ukrajine
Zelenskyj pred samitom žiadal pozvánku pre Ukrajinu do NATO a aby sa konkretizoval prísľub ich členstva, ktorý bol formulovaný ešte v roku 2008. Podľa neho táto neistota Aliancie ohľadne pozvánky povzbudzuje Rusko, aby pokračovalo v „terore“. „Je nevídané a absurdné, že ani pre pozvanie, ani pre členstvo Ukrajiny nie je stanovený časový rozvrh,“ dodal Zelenskyj. On sám dorazil na samit vo Vilniuse v utorok popoludní, čo je signál Rusku o úzkych vzťahoch s Alianciou. Americký prezident Joe Biden povedal, že je pripravený „poskytnúť Ukrajine rovnaké garancie ako Izraelu, čo je možno vyššia garancia ako článok päť NATO“.
Práve Američania presadzujú opatrnejší prístup pri Ukrajine v NATO. „Pre nás je od začiatku dôležité, aby Ukrajina dostala bezpečnostné prísľuby, ktoré môžu vstúpiť do platnosti po uzavretí mieru,“ povedal aj nemecký kancelár Olaf Scholz. Šéf NATO Jens Stoltenberg v záverečnom vyhlásení potvrdil 15 rokov starý sľub, že Ukrajina sa raz stane členom NATO. Uvádza, že pozvánku dostane „až sa spojenci zhodnú a budú splnené podmienky“. Na Ukrajine sú potrebné demokratické a bezpečnostné reformy, zhodli sa však, že ich vstup urýchlia. Časový harmonogram na stole nie je.