„Šéf rezortu vnútra Ivan Šimko očakáva od policajného prezidenta Štefana Hamrana, aby si naďalej plnil svoje povinnosti a pokiaľ ide o medializované úvahy o jeho možnej rezignácii, rešpektuje, že je slobodným človekom a záleží na ňom, ako sa rozhodne,“ uviedli z rezortu. Premiér Ľudovít Ódor skonštatoval, že jeho vláda bude dodržiavať nezávislosť polície s tým, že zásahy politickej moci do práce vyšetrovateľov, prokurátorov či sudcov sú v demokratickom štáte neprípustné.
Konflikt spustila vražda mačetou
Andreu stalker Ján prenasledoval už dlhšie, o čom viackrát informovala políciu. Zosnulá matka dvoch detí sa však dostatočnej ochrany nedočkala, namiesto toho dostala súkromné telefónne číslo policajta, ktorého mala kontaktovať v prípade núdze. Jej sestra hovorí, že políciu žiadala o ochranu, ale nikdy sa jej nedočkala. Jána síce stíhali, ale dopadlo to tak, že ho označili za psychicky narušeného a nebezpečného pre spoločnosť.
Koncom augusta preto muža previezli na výkon liečby do Sučian, odkiaľ ho prepustili vo februári 2023 na slobodu. Ani nie pol roka nato, 29. júna, Andreu zabil mačetou. Polícii bolo vyčítané, že situáciu podcenila a k ohavnému činu dôjsť nemuselo. Hamran sa však svojich ľudí zastáva. „Nikto nemohol predpokladať, že k takému skratovému konaniu dôjde a určite nie polícia,“ uviedol šéf policajtov, ktorý už nariadil prezidiálnu kontrolu. Problémom totiž bola nedostatočne zabezpečená liečba po prepustení z ústavu. Hamran niekoľkokrát vyzdvihol osobný prístup policajta a uvažuje, že ho za jeho prístup odmení. „Policajt chcel túto osobu väzobne stíhať a to sa mu aj podarilo,“ povedal.