NATO sa vo vyhlásení zverejnenom v utorok počas prvého dňa summitu vo Vilniuse vymedzilo voči Číne, ktorej "deklarované ambície a nátlaková politika napádajú" záujmy aliancie, jej bezpečnosť a hodnoty. V texte hovorí aj o "nekalých hybridných a kybernetických operáciách" Pekingu a uvádza, že Čína používa ekonomické páky na "vytváranie strategických závislostí a posilňovanie svojho vplyvu".
Vo vyhlásení tiež stojí, že Čína používa širokú škálu politických, ekonomických a vojenských nástrojov na zvýšenie svojho globálneho vplyvu a posilnenie svojej moci. "Zostávame otvorení konštruktívnemu kontaktu s (Čínou), okrem iného v záujme budovania recipročnej transparentnosti," uvádza sa tiež v spoločnom vyhlásení.
"Dôrazne sa proti tomu ohradzujeme a odmietame to," uviedla čínska diplomatická misia pri EÚ v reakcii na vyhlásenie NATO. Obsah komuniké týkajúceho sa Číny podľa Pekingu neberie do úvahy základné fakty, skresľuje čínske postoje a politiku a zámerne Čínu zdiskredituje.
Dvojdňového summitu Severoatlantickej aliancie sa zúčastňujú tiež predstavitelia niektorých ázijských krajín, poznamenal Reuters. Peking dal najavo, že je rozhodne proti "posunu NATO na východ do ázijsko-tichomorského regiónu" a varoval, že akákoľvek akcia ohrozujúca práva Číny sa stretne s "rozhodnou reakciou".