"Podarilo sa nám urobiť rozhodnutie, ktoré nenesie so sebou riziko eskalácie vojny. Členské štáty dali jasne najavo, že Ukrajina môže byť pozvaná do NATO iba vtedy, ak splní všetky podmienky a ak spojenci budú mať o splnení týchto podmienok jednotný názor," povedal šéf maďarskej diplomacie v záverečný deň summitu.
Vláda Ukrajiny podľa jeho slov musí pokračovať v príprave ročných národných plánov a v rámci nich sú potrebné aj politické reformy, napríklad v oblasti práv menšín, pretože NATO nie je len obrannou alianciou, ale aj hodnotovou.
"Tieto ročné národné plány budú priebežne vyhodnocovať ministri zahraničných vecí, takže pritom budeme aj my, a samozrejme budeme venovať osobitnú pozornosť rešpektovaniu práv menšín," zdôraznil Szijjártó.
Severoatlantická aliancia na summite vo Vilniuse v utorok potvrdila, že Ukrajina sa v budúcnosti stane jej členom. Zároveň sa jej súčasní členovia dohodli na odstránení požiadavky plnenia akčného plánu zo strany Ukrajiny, čo urýchli jej vstup do NATO – "keď sa na tom spojenci dohodnú a Ukrajina splní podmienky".