"Nemajú sa kde pred horúčavou ukryť. Hľadajú tieň, no ak aj nájdu miesto, kde by sa mohli schladiť, často sú z verejného priestoru vyháňaní. Ich pokožka je tak po celý deň vystavená priamemu slnku, čo im spôsobuje popáleniny, horšie hojenie rán a rad zdravotných komplikácií," uviedol Kákoš.
Podotkol, že následky zimy a mrazov sa často ukazujú až v lete, keďže nedoliečené kožné poranenia sa v lete komplikujú. Počet klientov, ktorí využijú služby ošetrovne, je podľa neho porovnateľný so zimou. Ľudia bez domova majú podľa jeho slov obmedzený prístup k pitnej vode. "Tú sa snažia dopĺňať si z fontánok, v nákupných centrách či na verejných toaletách, kde nie sú vždy vítaní. Iní žijú na odľahlejších miestach, kde nemajú prístup k pitnej vode takmer vôbec," ozrejmil. Apeluje preto na ľudí, aby nezostali ľahostajnými a pomohli, ak vidia človeka ležať na slnku či v bezvedomí.
"Nebojme sa, pokojne z diaľky, človeka osloviť a zistiť, či reaguje a či je pri vedomí. Spýtajme sa, či potrebuje pomoc," vyzval. Ľudia mu môžu ponúknuť pitnú vodu a odprevadiť ho do tieňa. "Ak pomoc odmietne, rešpektujme to," doplnil.
V prípade, že človek nereaguje, je potrebné volať 155 alebo 112. V rámci Bratislavy sa podľa jeho slov dá obrátiť na linku zameranej na pomoc pre ľudí bez domova na čísle 0949 655 555. "Neobchádzajme a nesúďme ich, ale spýtajme sa, či nepotrebujú pomôcť," upozornil Kákoš. Ľudia tiež podľa neho môžu prispieť opaľovacími krémami, šiltovkami a balenou pitnou vodou. "Materiálnu pomoc radi prijmeme počas pracovných dní v čase od 8.00 do 16.00 h na Opavskej 24 v Bratislave," spresnil.