Rezonovať však začal aj apel na odvolanie Ivana Šimka, on však na to dôvod nevidí. „Nikto nemôže mať úplne rozviazané ruky, ani minister, ani policajný prezident, ani nikto. Sme viazaní ústavou, zákonom a ja som viazaný programovým vyhlásením, aj keď nebolo schválené,“ hovorí Šimko. Jeho odvolanie nie je v hre ani pre Ódora, keďže ako poverený premiér to urobiť nemôže. „V hre je, aby sme zabezpečili nepolitický bezproblémový chod polície a vyšetrovanie citlivých káuz bez akýchkoľvek pochybností. Uvidíme, akým spôsobom sa mi to podarí zabezpečiť,“ uviedol.
Rokujú
Od pondelka sa premiér, policajný prezident aj minister vnútra stretli už niekoľkokrát. Ódor rokoval aj so širším vedením polície, ktoré tiež zvažuje odchod. Portál Aktuality píše, že zložením funkcie nehrozí len šéf polície a jeho dvaja viceprezidenti, ale aj riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko, poverený šéf policajnej inšpekcie Peter Juhás a ďalší.
V hre je teda časť vedenia policajnej inšpekcie, NAKA a asi aj niekoľko krajských riaditeľov. Malo by ísť o približne desať ľudí. K ich možnej rezignácii sa vyjadril premiér veľmi diplomaticky a hovorí, že nebude odhadovať, aká je šanca na koho odchod. „Určite nebudem komunikovať ani to, čo hovoril pán minister, že pán Hamran neodíde. Ja beriem túto situáciu vážne. Keď bude riešenie na stole, tak vás budeme informovať,“ uzavrel.
Citlivá téma
Tomáš Koziak, politológ
- Teoreticky by sa mal púšťať minister aj do takýchto polemík. Tému polície vo vzťahu k politike treba otvárať, treba o nej hovoriť a treba hľadať najvhodnejšie možné riešenia. Tých možností je viacero, aj v rôznych krajinách sú rôzne prístupy k tejto problematike. Toto je teoretická rovina, ale na druhej strane je praktická rovina. Vzhľadom na to, že úradnícka vláda má skutočne veľmi obmedzenú kompetenciu a veľmi obmedzenú životnosť, môžeme to brať len ako teoretický výsledok do zložitej diskusie. Nečudujem sa, že to vyvolalo takúto pozornosť, lebo je to mimoriadne citlivá téma.
Rovnováha sa nemôže narušiť
Jaroslav Spišiak, bývalý prezident policajného zboru
- Minister vnútra je vymenovaný na základe výsledkov volieb. Teda na základe demokratických princípov. On je zodpovedný za realizáciu programového vyhĺasenia vlády, schváleného NR SR, v rozsahu MVSR. Z toho je zrejmé a zároveň aj zákonne upravené, že zodpovedá okrem iného aj za plnenie PVV na úseku činnosti PZ. PZ riadi prezident PZ a za svoju činnosť zodpovedá ministrovi vnútra. Minister vnútra je ústredným orgánom štátnej správy aj na úseku činnosti PZ okrem oblasti trestného konania, kde je ním Generálny prokurátor. Z uvedeného je zrejmé, že minister vnútra má mať nad činnosťou PZ príslušnú kontrolnú právomoc a to preto aby mohol garantovať plnenie svojich zákonných oprávnení v súvislosti s plnením PVV. Toto je demokratický princíp.
Akákoľvek kontrola alebo iné zasahovanie ministra na úseku trestného konania je na základe uvedeného vyššie neprípustná. Orgány činné v trestnom konaní pôsobiace v Policajnom zbore, musia byť v rámci trestného konania nezávislé od akýchkoľvek politických vplyvov. V prípade, že sa minister vnútra svojim konaním snaží takto definovanú rovnováhu narušiť, je to vo verejnom záujme sa voči tomu postaviť.
Hysterické tlačovky
Tibor Gašpar, bývalý policajný prezident
- Igor Matovič a Roman Mikulec sú zjavne v panike. Blíži sa totiž doba, kedy sa celé Slovensko dozvie o ich zločinoch a zlodejstvách, ktoré tu napáchali za posledné tri roky. Zrejme však nečakali, že to bude tak skoro. K OĽANO tandemu Matoviča a Mikulca, na zapískanie priskočil ich hlavný zametač, policajný prezident Štefan Hamran. Je už zvykom, že sa bez akejkoľvek právomoci verejne vyjadruje k činnosti Generálnej prokuratúry a jej čelným predstaviteľom, útočí na opozičné politické strany, a snaží sa zneužívať políciu v politickom boji. Najnovšie si urobil opäť politickú tlačovku, a zaútočil na vlastného ministra. Pôsobilo priam komicky, keď sa začal vyhrážať ministrovi Šimkovi, že keď ho nenechá upratovať po Matovičovi a Mikulcovi, tak odstúpi.
Čo hovoria na kauzu politické strany? Čítajte na poslednej strane