Rodák z Brna bol významným prozaikom, dramatikom i básnikom. V druhej polovici 20. storočia sa právom stal najvýznamnejším českým spisovateľom. Jeho romány Žart či Neznesiteľná ľahkosť bytia si totiž podmanili celý literárny svet a stali sa vôbec najviac prekladanými českými dielami. Opakovane sa o ňom hovorilo ako o možnom kandidátovi na Nobelovu cenu za literatúru. Žiaľ, významného ocenenia sa nikdy nedočkal.
Do začiatku 60. rokov patril Kundera k prorežimovým autorom. Bol i členom komunistickej strany. Po invázii armády Sovietskeho zväzu do Československa v auguste 1968 sa však ocitol v nemilosti normalizačných orgánov. Napokon ho režim zaradil k tým autorom, ktorým bolo zakázané publikovanie diel. Spolu s druhou manželkou Věrou, ktorá bola v tom čase hlásateľkou Československej televízie, sa v roku 1975 rozhodli pre emigráciu do Francúzska.
Tu sa stal jedným z kmeňových autorov parížskeho vydavateľstva Gallimard. V roku 1979 bol zbavený občianstva, ktoré dostal späť až v roku 2019. Po nežnej revolúcii v roku 1989 sa niekoľkokrát vrátil do svojej vlasti, no naďalej žil v Paríži, kde vychádzali jeho knihy vo francúzštine. Pre časť verejnosti je tak známy ako francúzsky autor s českými koreňmi.
Aké bolo jeho životné prianie? Čítajte na ďalšej strane