Za posledných sedem rokov boli belgickí farmári a výrobcovia potravín svedkami nečakaného sucha. V regióne Flámsko sa situáciu snažia zmierniť pestovaním plodín odolným voči suchu či lepším zberom vody na zavlažovanie. "Potrebujeme o 20 percent viac pôdy ako predtým, aby sme zozbierali rovnaké množstvo potravín," opísala situáciu pre De Tijd Gabrielle Kalkwijková, generálna riaditeľka spoločnosti Ardo, ktorá vyrába mrazenú zeleninu.
Podľa jej slov čelia klimatickým ťažkostiam rôzne plodiny. Jarná úroda špenátu je napríklad o 20 percent menšia ako bývala a v lete sa urodí o 15 percent menej karfiolu a cibule. Tohtoročná strata pri zbere hrachu je už vyše desaťpercentná. Neúroda, za ktorú môže aj opakujúce sa sucho, má dôsledky v celom systéme zásobovania potravinami. Zvyšujú sa ceny a dochádza k nedostatku niektorých plodín. "Ak bude toto sucho pokračovať, nakoniec to povedie k prázdnym regálom v obchodoch," upozornila Kalkwijková.
Globálnu potravinovú bezpečnosť vážne ohrozuje zvyšujúca sa koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére, zistila nedávna správa Medzivládnej komisie pre zmenu klímy (IPCC). Zatiaľ čo európske plodiny poškodzujú najmä extrémne horúčavy a suchá, neúroda sa bude zvyšovať vo všetkých regiónoch sveta produkujúcich potraviny, čo spôsobí reťazovú reakciu a ohrozí dodávky potravín.