Pokiaľ sa niekto na Slovensku stratí, zúfalá rodina hľadá všetky spôsoby, ako vypátrať svojho milovaného. Niekedy však nestačí len pomoc profesionálnych záchranných zložiek, pridávajú sa k nim aj dobrovoľníci. Lenže aj oni musia konať organizovane, a aj preto vznikol pátrací tím, ktorý dopĺňa profesionálov. „Všetci sme absolvovali kurzy prvej pomoci. Kúpili sme automatický externý defibrilátor a disponujeme dronmi, termovíziou, člnmi, ako aj ďalším vybavením,“ uviedol člen tímu Marcel Gruška. Zatiaľ sa zúčastnili vyše stovky pátraní.
„Niektoré boli so šťastným koncom, iné, žiaľ, nie. Smutný bol koniec akcie v Stropkove, kde sa v rieke utopilo 4-ročné dievčatko. Len pre zaujímavosť, niektoré pátrania zverejníme, no ľudia sa hneď nájdu a potom ich odvoláme. Sú aj také, kde získané informácie len posunieme oddeleniu pátrania na polícii a oni si to už doriešia,“ dodal s tým, že do terénu vyrážajú cez deň aj v noci.
Majú 40 členov
Vzhľadom na to, že sa zatiaľ zúčastnili vyše stovky akcií, majú pomerne slušnú efektivitu. „Vypátrali sme viac ako 100 osôb. Žiaľ, niekedy sa nezvestných nepodarilo nájsť včas. Jedným z dôvodov je aj to, že rodina dlho čaká a váha nad tým, či má nezvestnosť ohlásiť. Ďalším faktorom je, že o nezvestnom podajú zlé alebo neúplné informácie,“ doplnil Gruška s tým, že do terénu vyráža až 40 členov tímu. „Z toho dvadsiati sú tí, ktorí vyrážajú v prípade potreby kedykoľvek. Ostatní idú, ak môžu. Všetci robíme zadarmo a popri zamestnaní. Medzi našimi členmi sú hasiči, policajti, vojaci, ale aj bežní ľudia s veľkým a ochotným srdcom, za čo im patrí veľké ,ďakujem‘. Nemôžem zabudnúť ani na našich sledovateľov na sociálnej sieti, kde zverejňujeme pátrania. Je ich už vyše 11-tisíc a podieľajú sa na vypátraní osôb,“ ozrejmil.